Polski rynek motoryzacyjny, w tym także nasz lokalny – bydgoski jest bardzo dynamiczny. Co roku Polacy kupują i sprzedają kilkaset tysięcy samochodów. Zdecydowana większość tych transakcji dotyczy aut używanych, zarówno tych krajowych jak i sprowadzanych z zachodniej Europy. Można zatem pomyśleć, że sprzedaż lub kupno samochodu to szybki i prosty proces. Nic bardziej mylnego. Tak duży wybór samochodów na rynku sprawia, że sprzedającym jest trudno wyróżnić się na tle konkurencji i znaleźć potencjalnych klientów, a kupującym wybrać coś odpowiedniego, zwłaszcza, że tyle słyszy się o nieuczciwych praktykach wielu handlarzy. Obie strony – zarówno sprzedający, jak i kupujący podczas kupna/ sprzedaży samochodu mogą zdecydować się na jedną z trzech opcji – bezpośrednią transakcję między sprzedającym i kupującym, albo skierować się do skupu aut lub komisu. Coraz częściej wybierają dwie ostatnie. Skup aut i autokomis to pojęcia często ze sobą mylone. Co prawda – jeden i drugi specjalizują się w sprzedaży samochodów używanych – prawie nowych, ale też starszych i powypadkowych. Jaka jest między nimi różnica? Poniżej opowiadamy jak działa sprzedaż aut w skupie aut i autokomisie.
Czym jest skup aut?
Działanie skupu samochodów jest bardzo proste. Osoba, która chce sprzedać swoje auto dzwoni lub przyjeżdża do skupu, a ten przygotowuje wycenę. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia dochodzi do transakcji i podpisania umowy kupna-sprzedaży. Skup jest bezpośrednim odbiorcą w procesie sprzedaży i po podpisaniu umowy staje się właścicielem pojazdu. Pamiętajmy, że decydując się na takie rozwiązanie – sprzedaż samochodu do skupu, musimy liczyć się z tym, że otrzymamy nieco niższą cenę, niż ta rynkowa – skup musi mieć możliwość dalszej odsprzedaży auta z zyskiem.
Ponieważ skupy samochodów skupują auta różnych marek, roczników i w różnym stanie technicznym, muszą je później przygotować do użytku – wykonać ewentualne naprawy, przygotować ogłoszenie. To dodatkowe koszty, które i tak musielibyśmy ponieść, gdybyśmy chcieli sprzedać samochód bezpośrednio nowemu użytkownikowi. Skupy kupują także samochody, których już nie da się naprawić, a później wyprzedają je na części. Jeśli więc jesteś właścicielem takiego pojazdu, zamiast przetrzymywać go w domu i nie użytkować, rozważ jego sprzedaż do skupu aut – to może być bardzo intratna transakcja.
Jak działa autokomis?
Funkcjonowanie komisu samochodowego nieco się różni. W procesie sprzedaży komis reprezentuje właściciela przed ewentualnym nabywcą – nie kupuje samochodu od właściciela, a tylko pośredniczy między sprzedającym i kupującym. Tutaj pieniądze za sprzedaż swojego samochodu otrzymujesz dopiero, jeśli znajdzie się klient, który go kupi.
Komis udostępnia sprzedającym miejsce na swoim placu, gdzie ich auto czeka na potencjalnego kupca, a za pośrednictwo w sprzedaży pobiera prowizję i na tym zarabia. Inną, dość istotną z punktu widzenia kupującego różnicą, jest fakt, że wiele autokomisów prowadzi selekcję samochodów – zależy im na prowizji od sprzedaży, więc wybierają auta, które naprawdę mają szansę się sprzedać – auta zniszczone, uszkodzone i te kilkunastoletnie raczej zostają odrzucone podczas takiej selekcji.
Zalety sprzedaży auta do skupu aut czy komisu.
Zalet jest wiele, zarówno dla sprzedającego do skupu lub komisu samochodowego jak i kupującego w skupie/ komisie. Po pierwsze – nie musisz szukać kupca na własną rękę, tracić czasu na pisanie ogłoszeń i wstawianie ich do Internetu, czy odbieranie telefonów od potencjalnych klientów. Zarówno komisy, jak i skupy samochodów w Bydgoszczy mają swoje szerokie grupy odbiorców, a niejednokrotnie płacą za dodatkowe reklamy – masz więc pewność, że ogłoszenie dotyczące Twojego samochodu zobaczy więcej osób, niż gdybyś wstawił je tylko na swoim profilu na fecebooku.
Z kolei osoby zainteresowane samochodem, w skupie czy autokomisie mają szansę nabyć go w rozsądnej, znacznie niższej cenie niż ta w salonie samochodowym. Nie muszą też przedzierać się przez gąszcz ogłoszeń w Internecie – w jednym miejscu znajdą różne marki samochodów i różne wersje wyposażenia, mogą przebierać między SUVami, kompaktami, limuzynami, kabrioletami i wieloma innymi odmianami nadwozia, nie wspominając o właściwościach jezdnych poszczególnych egzemplarzy.
Co wybrać – skup aut czy auto komisu?
To wybór, przed którym staje zarówno kupujący samochód jak i sprzedający go i zależy od wielu czynników. Decydując między komisem a skupem samochodów powinieneś zastanowić się, na czym najbardziej Ci zależy. Skup samochodów to rozwiązanie między innymi dla niecierpliwych, którzy nie chcą czekać ze sprzedażą auta i liczą na szybki przypływ gotówki.
Jeśli natomiast nie spieszy Ci się aż tak bardzo, a nie chcesz zajmować się sprzedażą osobiście, szukasz pośrednika, który zajmie się formalnościami związanymi z zaprezentowaniem oferty kupującymi, możesz zwrócić się do komisu. Nie bez znaczenia jest tutaj też stan techniczny samochodu – to przede wszystkim dla kupujących. W skupie znajdziesz starsze, ale dzięki temu tańsze modele. W komisie z kolei może wydasz więcej, ale masz szansę nabyć niemal nowe auto w cenie i tak dużo niższej niż ta w salonie samochodowym.