Przygotuj swoje auto na wiosnę
Zima nie jest najlepszym czasem dla naszych samochodów. Niskie temperatury, usuwanie szronu z nadwozia, jazda po błocie, ośnieżonej lub oblodzonej drodze i sól – to warunki, które silnie oddziałują nie tylko na wygląd, ale też stan techniczny auta. Przygotowanie samochodu na sezon wiosenny to kluczowy krok, który zapewni bezpieczne i komfortowe podróżowanie w nowych warunkach atmosferycznych. Oto kilka istotnych kroków, które warto podjąć, aby pojazd był gotowy na wiosenne wyzwania.
Gruntowne mycie to podstawa. Nie zapomnij o podwoziu!
Wielu z nas rezygnuje z mycia samochodu zimą. Gdy na zewnątrz wiatr, mróz i plucha takie zabiegi wydają się bez sensu – zaraz po ruszeniu w trasę auto znowu będzie brudne. Dlatego kompleksowy przegląd samochodu po zimie należy zacząć właśnie od gruntownego mycia. To kluczowe, bo nie zauważysz wszystkich uchybień, jeśli będą pokryte zaschniętym błotem.
Pierwszy krok to dokładne umycie nadwozia – nie tylko karoserii, ale także nadkoli. W wielu modelach samochodów gromadzi się tutaj ogromna ilość piasku i soli. Żeby je usunąć, najlepiej użyć wody pod ciśnieniem. Po spłukaniu auta możesz dodatkowo zastosować szampon samochodowy. Ten nie tylko usunie osady, ale zabezpieczy lakier warstwą ochronną. Kolejny krok to czyszczenie podwozia, które w czasie zimowej eksploatacji jest szczególnie narażone na negatywne skutki działania soli (sól wysypywana na drogę, by rozpuścić lód, jednocześnie powoduje korozję aut – niszczenie metalowych powierzchni). Najlepiej skorzystać z myjni wyposażonej w specjalny podnośnik, który umożliwi dokładne umycie trudnodostępnych miejsc. Tutaj także warto użyć wysokociśnieniowej myjki, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Po dokładnym umyciu samochodu, należy ocenić jego stan pod kątem ewentualnych odprysków czy miejsc podatnych na korozję – eliminacja tych problemów we wczesnym stadium pozwoli uniknąć dalszych komplikacji.
Przy okazji przygotowywania pojazdu na wiosnę dobrze zwrócić uwagę na jego wnętrze. Odkurzenie i dokładne wyczyszczenie kabiny, umycie szyb także od środka, zaimpregnowanie uszczelek dedykowanym preparatem lub wazeliną techniczną oraz impregnacja tapicerki to nie tylko kwestie estetyczne, ale również funkcjonalne, które wpływają na trwałość wnętrza samochodu.
Koniecznie wymień opony z zimowych na letnie.
W sezonie jesienno-zimowym i wiosenno-letnim panują zupełnie różne warunki atmosferyczne. By zachować odpowiednią przyczepność na drodze, niezbędne jest używanie opon wykonanych z różnych materiałów dopasowanych do aktualnej pory roku. Te zimowe dobrze sprawdzą się w temperaturach zbliżonych do zera i niższych, ale będą bardzo podatne na uszkodzenia i przebicie na rozgrzanym asfalcie. Dlatego jedną z ważniejszych czynności, jakie należy wykonać po zimie jest wymiana opon z zimowych na letnie. Te zapewnią lepszą przyczepność, gdy temperatura wzrośnie.
Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?
Tutaj obowiązuje zasada „im później tym lepiej”. Optymalny moment jest wówczas, gdy temperatura utrzymuje na poziomie ok. 7°C, czyli zazwyczaj w drugiej połowie kwietnia. Jeżeli posiadasz ogumienie z poprzedniego sezonu wiosenno-letniego i chcesz je ponownie wykorzystać, koniecznie sprawdź głębokość bieżnika (powinna wynosić co najmniej 3-4 mm) oraz stan zużycia, który nie powinien być zbyt zaawansowany. Idealnie, gdyby wiek opon nie przekraczał 5 lat. Jeśli jednak są one w doskonałym stanie, można z nich korzystać maksymalnie przez 10 lat. Regularna wymiana opon to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przypominamy, że przed wiosną warto także sprawdzić ciśnienie we wszystkich kołach, łącznie z kołem zapasowym.
Kolejny priorytet to hamulce i zawieszenie.
To oczywiste, że układ hamulcowy jest kluczowy dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Niestety zimą mamy do czynienia z wymagającymi warunkami na drodze – częste hamowanie po śliskiej nawierzchni, brud, sól, wzmożone użycie systemów ABS i ESP oraz w niskie temperatury mają negatywny wpływ na elementy układu hamowania. Początek wiosny to świetny czas na wizytę na stacji diagnostycznej i sprawdzenie stanu tarcz, klocków hamulcowych i płynu hamulcowego. Wymiana któregoś z tych elementów może okazać się konieczna, szczególnie, jeśli samochód intensywnie eksploatowano zimą. Dopilnuj także, by diagnosta skontrolował stan zawieszenia. O uszkodzeniu któregoś z podzespołów mogą świadczyć na przykład luzy w układzie kierowniczym, stuki dochodzące z podwozia czy skrzypienie w czasie ruchów kierownicą.
Wymień płyny eksploatacyjne.
Nie wszyscy wiedzą, ale zimowa pogoda negatywnie wpływa również na płyny i oleje. Dlatego warto skontrolować je wraz z nadejściem wiosny. Uzupełnij płyn hamulcowy i chłodniczy. Warto również sprawdzić poziom oleju silnikowego i czy układ wspomagania działa poprawnie. Gdy na zewnątrz będzie już ciepło należy wymienić płyn do spryskiwaczy. Letni jest nie tylko tańszy niż zimowy, ale przede wszystkim skuteczniej radzi sobie w czasie wyższych temperatur. Regularna wymiana płynów przyczyni się do sprawnego działania samochodu.
Wycieraczki, żarówki i klimatyzacja.
Zimą, w czasie intensywnych opadów śniegu, wycieraczki w Twoim samochodzie ulegają znacznemu zużyciu. Ich wymiana zapewni skuteczne zbieranie wody podczas deszczu, a dzięki temu także lepszą widoczność. Dla widoczności znaczenie mają także działające żarówki. Możesz je sprawdzić, włączając po kolei światła drogowe, mijania, postojowe, tylne, stopu oraz kierunkowskazy. Przy okazji skontroluj oświetlenie tablicy rejestracyjnej pojazdu. Wymiana żarówek to dość prosta sprawa, możesz to zrobić samodzielnie. Chyba że dostęp do nich jest utrudniony – wówczas skorzystaj z pomocy znajomego mechanika lub warsztatu. Zanim nadejdą upały, warto sprawdzić stan klimatyzacji. Wymiana filtra kabinowego, dezynfekcja systemu oraz ewentualna wymiana czynnika chłodzącego i oleju w sprężarce sprawią, że klimatyzacja będzie działać efektywnie i nieprzerwanie w cieplejszych miesiącach.
Przygotuj samochód na wiosnę
Po przeprowadzeniu tych kroków samochód będzie gotowy na wiosenne podróże, zapewniając nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy, że regularne przeglądy i konserwacja są kluczowe dla długiej i bezproblemowej eksploatacji pojazdu.