Nikt nie chciałby kupić samochodu, w którego kabinie unoszą się nieprzyjemne zapachy – szczególnie dymu papierosowego, pozostałości po jedzeniu, tłuszczu, woń przewożonych zwierząt czy mało nieczyszczonej od dawna klimatyzacji. Na szczęście jest na to sposób. Coraz więcej skupów aut oferuje swoim klientom ozonowanie samochodu – szybką i bezpieczną dezynfekcję, która całkowicie usuwa niepożądaną woń.
Ozonowanie usuwana niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy takie jak:
- bakterie,
- wirusy
- pleśnie i grzyby.
Jeśli planujesz sprzedać lub kupić używane auto, dowiedz się wcześniej, na czym polega ozonowanie i dlaczego warto skorzystać z tej usługi.
Czym jest ozonowanie samochodu?
Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że używany samochód z czasem staje się doskonałym siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów. Zwłaszcza taki, w którym często spożywa się posiłki, przewozi zwierzęta lub w którym kierowca pali papierosy. Z kolei w klimatyzacji, nawet tej regularnie czyszczonej mogą rozwijać się pleśnie, grzyby, roztocza i alergeny, przez które w samochodzie utrzymuje się nieprzyjemny zapach. By pozbyć się tych szkodliwych czynników, a także trwale zlikwidować nieprzyjemne zapachy, przed sprzedażą lub kupnem warto zdecydować się na ozonowanie samochodu.
Ozonowanie to obecnie najskuteczniejsza metoda dezynfekcji pojazdu. Polega na rozprowadzeniu cząsteczek ozonu – gazu o silnie antyseptycznych (odkażających) właściwościach w kabinie pojazdu. Ozon, złożony z trzech cząsteczek tlenu, podczas rozkładu uwalnia jedną z nich. Ta wchodzi w reakcję ze szkodliwymi substancjami i zmienia ich strukturę chemiczną – tym samym mikroorganizmy zostają zneutralizowane. Gaz na dobre niszczy bakterie, wirusy i grzyby, a sam zmienia się w dobrze nam znany i bezpieczny tlen. Co ważne podczas ozonowania rozpyla się gaz, a ten dociera nawet w trudnodostępne miejsca w obrębie kokpitu – dotyczy to zarówno podsufitek, układu klimatyzacji (w tym parownika i filtra kabinowego), jak i tapicerki i foteli. Przy dobraniu odpowiedniej mocy i natężenia ozonowania, możemy mieć pewność, że skutecznie pozbyliśmy się wszystkich szkodliwych mikroorganizmów.

Jak przebiega zabieg ozonowania samochodu?
Jeśli zdecydujesz się na ozonowanie samochodu, powinieneś go najpierw odpowiednio przygotować. Zacznij od pozbycia się źródła brzydkiego zapachu. W przypadku pleśni lub grzyba należy przetrzeć miejsca, w których występują środkami grzybobójczymi. Jeśli problem stanowią resztki jedzenia, usuń je z wnętrza samochodu. Konieczne może okazać się również wytrzepanie i wypranie dywaników, umycie deski rozdzielczej i wypranie tapicerki samochodowej. Czynności związane z przygotowaniem samochodu do ozonowania możesz pozostawić firmie, której zlecasz zabieg, ale pamiętaj, że to dodatkowa usługa.
Do ozonowania wykorzystuje się specjalne urządzenia, nazywane ozonatorami lub generatorami ozonu, które wytwarzają ozon. Istnieją dwa rodzaje ozonatorów:
- zewnętrzny, który jak sama nazwa wskazuje pozostaje na zewnątrz, a do środka pojazdu przez uchylone okno lub drzwi (odpowiednio zabezpieczone) wprowadza się tylko przewód, przez który generowany jest ozon;
- wewnętrzny, który ustawia się na fotelu lub podłodze po stronie pasażera, przed schowkiem.
Żeby ozonowanie objęło także klimatyzację, należy ustawić obieg zamknięty i na 15 minut włączyć wentylatory. Następnie ozonator zostaje włączony i generuje ozon. Zabieg trwa od 15 minut do godziny. Zdarza się, że zabieg zajmie więcej czasu lub trzeba będzie go powtórzyć, wszystko zależy od wielkości samochodu, intensywności nieprzyjemnych zapachów czy rodzaju zastanych zanieczyszczeń. Po ozonowaniu należy dokładnie wywietrzyć pojazd. Może się w nim utrzymywać specyficzny zapach ozonu – przypominający ten w powietrzu po burzy. Z korzystaniem z samochodu trzeba się na chwilę wstrzymać, do czasu aż ozon całkowicie się ulotni. Zabieg nie pozostawia po sobie żadnych innych śladów.
Dlaczego warto ozonować samochód?
Jak już wspomniano ozonowanie nie tylko maskuje nieprzyjemne, drażniące zapachy (jak dedykowane do samochodów środki czyszczące czy zawieszki zapachowe), ale skutecznie je usuwa. Ponadto pozwala pozbyć się szkodliwych substancji z powietrza – bakterii, wirusów, grzybów, pleśni, roztoczy i alergenów. To dość istotne w dobie po pandemii koronawirusa, kiedy osoby poszukujące używanego auta zwracają większą uwagę na to, jak były właściciel dbał o „higienę pojazdu”. Warto też pochylić się nad przewagą ozonowania nad chemicznymi środkami czyszczącymi. Ozon – rozpylony gaz dociera w trudnodostępne miejsca, co daje pewność, że każdy centymetr kwadratowy wnętrza samochodu został oczyszczony. Dezynfekcję ozonem warto przeprowadzić szczególnie w samochodach, w których palono papierosy, przewożono zwierzęta, spożywano posiłki, używano mocnych perfum. Zabieg skutecznie poradzi sobie z tego rodzaju długo utrzymującymi się woniami. Ozonowanie traktuje się również jako element profilaktyki prozdrowotnej – regularnie wykonuje się go w karetkach, bo pozwala pozbyć się niechcianych mikroorganizmów. Ponadto jest bezpieczny dla środowiska i pasażerów.
Ile kosztuje ozonowanie samochodu?
Cena ozonowania zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest czas zabiegu. Ten zależy bezpośrednio od wielkości pojazdu i tego, w jakim jest on stanie. Na koszt może mieć też wpływ lokalizacja – ceny są różne w zależności od regionu. W Bydgoszczy i na terenie województwa kujawsko-pomorskiego usługę ozonowania pojazdu wykonuje się w cenie od 50 do 150 zł. To mniej niż czyszczenie klimatyzacji, a przecież podczas ozonowania ten układ także zostaje objęty. Należy jednak pamiętać, że ozonowanie będzie skuteczne tylko, jeśli wcześniej dokładnie pozbyliśmy się wszystkich źródeł nieprzyjemnych zapachów. Jeśli nie, za przygotowanie wnętrza pojazdu do zabiegu, trzeba będzie dodatkowo zapłacić.
W dobrych skupach samochodowych auta są ozonowane przed zakupem i sprzedażą
Ozonowanie samochodu warto wykonywać regularnie – przynajmniej raz w roku na przykład podczas wiosennego lub przedzimowego przeglądu. Tym bardziej zaleca się go osobom, które planują sprzedać (by zrobić lepsze wrażenie na kupującym) lub kupić używane auto (by mieć komfort jazdy w czystym i pachnącym samochodzie).